6-9 WRZEŚNIA 2019

CBŚP  POLICJI - ZMASOWANE DZIAŁANIA CBŚP, SG I KAS WYMIERZONE W PRZESTĘPCZOŚĆ AKCYZOWĄ - Zlikwidowane 3 fabryki nielegalnych papierosów, na terenie 3 województw to efekt akcji przeprowadzonych przez CBŚP, SG i KAS. Przejęto blisko 10 mln gotowych papierosów oraz prawie 10 ton tytoniu, zabezpieczono także specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów. Tylko jedna z zabezpieczonych maszyn mogła dziennie wyprodukować milion papierosów. Łącznie zatrzymano 18 osób, które odpowiedzą za nielegalną produkcję wyrobów akcyzowych. Sprawy nadzorują Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuratury Rejonowe w Głogowie i Grodzisku Maz.  Na początku września Centralne Biuro Śledcze Policji przeprowadziło trzy akcje wymierzone w przestępczość akcyzową. Jedno z działań zrealizowano ze Strażą Graniczną. We wszystkich akcjach brali również udział funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej. Kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb weszło na ustalone obiekty i zlikwidowało linie produkcyjne, a także zatrzymało podejrzanych. Przejęto również profesjonalne maszyny, gotowe nieopodatkowane papierosy i inne wyroby tytoniowe.
                           Pierwszą akcję przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP zwalczający zorganizowaną przestępczość ekonomiczną wraz z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej z Placówką w Tuplicach i Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym. W powiecie polkowickim odkryli kompletną linię z profesjonalnymi maszynami służącymi do produkcji papierosów oraz ich pakowania. Na miejscu zatrzymano osiem osób, dwóch Polaków i sześciu obcokrajowców. Natomiast w Lubinie funkcjonariusze weszli do magazynu z nielegalnymi papierosami, gdzie zatrzymano dwóch kolejnych mężczyzn, jak się okazało obywateli Polski. Na innej posesji funkcjonariusze odkryli samochód wypełniony nielegalnymi papierosami. Łącznie w wyniku tej akcji służby przejęły blisko 10 milionów sztuk papierosów, 7 ton krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego oraz zatrzymały 10 osób. W tym wypadku narażenie na uszczuplenia Skarbu Państwa zostało wyliczone na nawet 17 milionów złotych. Papierosy były oznaczone logiem jednej ze znanych zagranicznych marek tytoniowych. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestrów i popełnienia przestępstwa skarbowego. Podejrzanym grozić może kara 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Nadzór nad sprawą ma Prokuratura Rejonowa w Głogowie.
              Następne działania przeprowadzili policjanci toruńskiego wydziału Zarządu w Bydgoszczy CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy weszli na jedną z nieruchomości na terenie województwa mazowieckiego. W akcji brało udział blisko trzydziestu funkcjonariuszy. W hali, w której miał znajdować się warsztat naprawy obrabiarek, odkryli kompletną, profesjonalną linię do produkcji papierosów, w tym maszynę o wydajności produkcyjnej od kilkuset tysięcy do miliona papierosów dziennie, a także przemysłowy agregat prądotwórczy, pompy, filtry i separatory pyłów. Zabezpieczono również prawie 420 tysięcy gotowych papierosów i niespełna półtorej tony krajanki tytoniowej oraz surowce służące do produkcji papierosów. Na miejscu zatrzymano 3 mężczyzn w wieku od 31 do 52 lat, których rola w procederze będzie szczegółowo ustalana. W tym wypadku narażenie na uszczuplenia podatkowe służby szacują na prawie 2 miliony złotych. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim.
             Kolejną akcję zrealizowali policjanci gorzowskiego zarządu CBŚP wraz z Lubuskim Urzędem Celno-Skarbowym. Działania przeprowadzono w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie na terenie jednej z hal po dawnym zakładzie produkcji spożywczej, funkcjonariusze odkryli nielegalną fabrykę papierosów. Wewnątrz budynku zatrzymano 5 mężczyzn, dwóch Polaków i trzech obcokrajowców. Przejęto także profesjonalną maszynę do produkcji papierosów oraz blisko 60 tysięcy gotowych papierosów i ok. 2 tony krajanki tytoniowej. Zabezpieczono również materiały służące do produkcji wyrobów tytoniowych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także o charakterze karnoskarbowym. W tym przypadku narażenie na uszczuplenia podatkowe służby szacują na prawie 2 miliony złotych. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.
Łącznie w wyniku przeprowadzenia zmasowanych działań na obszarze 3 województw, zlikwidowano 3 fabryki nielegalnych papierosów przejmując przy tym profesjonalne i kompletne linie produkcyjne, składające się ze specjalistycznych, zaawansowanych maszyn oraz zatrzymano 18 osób. Ponadto przejęto ponad 10 milionów już gotowych papierosów oraz ponad 10 ton krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego, ale także, co warto podkreślić, dzięki tym operacjom z udziałem policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, uniemożliwiono dalszą produkcję nieopodatkowanych papierosów w tych miejscach. Łączne narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe szacowane są na 21 milionów złotych...czytaj więcej
PODLASKI UCS W BIAŁYMSTOKU – 126 tys. paczek nielegalnych papierosów w rękach podlaskiej KAS - Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali w Budzisku transport ponad 126 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda ukryta była w czterech specjalnie przygotowanych bębnach na kable elektryczne.
Funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska zatrzymali do kontroli na krajowej „ósemce" w pobliżu polsko-litewskiej granicy ciężarówkę na litewskich numerach rejestracyjnych. Zgodnie z przedstawionymi przez litewskiego kierowcę dokumentami, w naczepie tira miał znajdować się m.in. kabel elektryczny nawinięty na cztery wielkie bębny. W trakcie sprawdzania towaru poprzedzonego prześwietleniem rentgenowskim okazało się, że szpule z kablem są przerobione, a w ich wnętrzu ukryte są papierosy. Wyładunek nielegalnych papierosów z kilkutonowych bębnów oraz dokładne przeliczenie kontrabandy trwało ponad 12 godzin. W sumie w czterech szpulach funkcjonariusze KAS znaleźli 126 tysięcy paczek papierosów różnych marek z białoruskimi znakami akcyzy. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby 2 miliony 800 tysięcy złotych. Funkcjonariusze KAS wszczęli w sprawie postępowanie karne skarbowe. 44-letni kierowca tira został przesłuchany w charakterze świadka. Nielegalne papierosy trafiły do magazynu Służby Celno-Skarbowej w Suwałkach. Organizatorom przerzutu do Unii Europejskiej tak dużego transportu papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat...czytaj więcej
WIELKOPOLSKI UCS w  POZNANIU  - Dwie udane akcje wielkopolskich funkcjonariuszy KAS - 1 mln 275 tys.  sztuk nielegalnych papierosów zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Wielkopolski.
Nielegalny towar został zabezpieczony w trakcie dwóch akcji przeprowadzonych w dniu 3 września. Łączna wartość rynkowa kontrabandy wynosi 1 mln 430 tys. zł .Pierwszy sukces odnotowano na drodze krajowej nr 92 na odcinku Koło-Konin, gdzie zatrzymano do  kontroli samochód ciężarowy  marki Mercedes Sprinter zarejestrowany w województwie lubuskim. Kierowca pojazdu, mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego oświadczył, że przewozi materiały i narzędzia budowlane. W wyniku kontroli  w części ładunkowej pojazdu ujawniono 100 kartonów papierosów z białoruską akcyzą – łącznie 1 mln szt. papierosów. Kierowcy pojazdu przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Nie przyznał się on do zarzucanego mu czynu. Papierosy trafiły do magazynu Wielkopolskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Poznaniu. Zatrzymano również samochód, który posłużył  do przewozu trefnego towaru. W drugim przypadku, w trakcie rutynowej kontroli w jednej z podpoznańskich firm spedycyjnych, przy wykorzystaniu psa służbowego do wykrywania wyrobów tytoniowych, natrafiono na artykuły spożywcze, w których ukryto 275,200 szt. papierosów, bez polskich znaków akcyzowych. Towar przechowywany był w chłodni i czekał na wywóz do Anglii...czytaj więcej
LUBELSKI UCS W BIAŁEJ PODLASKIEJ - Kontrabanda w Terespolu - Blisko 3,5 tys. paczek papierosów to bilans zaledwie dwóch kontroli przeprowadzonych na drogowym i kolejowym przejściu granicznym w Terespolu.
 4 września br. funkcjonariusze Oddziału Celnego z Terespola wraz z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili rewizję pociągu towarowego jadącego z Brześcia do Małaszewicz. Kontrola zakończyła się ujawnieniem ponad 2,5 tys. paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy. Kontrabanda ukryta była w jednym z wagonów wśród legalnie wwożonego towaru. Dzień wcześniej (3 września br.) tym razem na przejściu drogowym w Terespolu funkcjonariusze KAS wytypowali do kontroli osobowe audi, którym podróżował obywatel Białorusi. I tym razem również strzał okazał się celny. Zbiornik paliwa i atrapa butli gazowej wypełnione były nielegalnym towarem – mężczyzna ukrył tam w sumie 925 paczek papierosów. 36-latek przyznał się do próby przemytu wyjaśniając, że papierosy chciał sprzedać na rynku w Białej Podlaskiej. W obu przypadkach papierosy trafiły do magazynu Służby Celno-Skarbowej. Zajęty został też służący do przemytu pojazd...czytaj więcej
POLICJA ŁÓDZKA - POLICJANCI PRZECHWYCILI KONTRABANDĘ WARTĄ PONAD 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH - Ponad 20 tysięcy sztuk papierosów i 9 kg suszu tytoniowego zabezpieczyli policjanci wydziału kryminalnego z łęczyckiej komendy. Kontrabandę wartą ponad 30 tysięcy złotych w piwnicy ukrywała 41 – letnia kobieta. Jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzuty dotyczące tego przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3 oraz wysoką grzywną.
Policjanci z wydziału kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili, że w jednym z mieszkań na terenie Łęczycy może być przechowywana kontrabanda. Aby to potwierdzić 5 września 2019 roku policjanci przeszukali lokal. Okazało się, że w piwnicy 41 – letnia kobieta ukrywała 20900 sztuk papierosów zapakowanych w kartonach i luzem oraz 9 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego na kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Właścicielka nielegalnego towaru jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzuty dotyczące przestępstwa akcyzowego. Za taki czyn grozi kara pozbawiania wolności do lat 3 oraz wysoka grzywna...czytaj więcej
PODLASKI O /SG -Papierosy ukryte w filtrach powietrza - Wczoraj, 4 września 2019 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach ujawnili papierosy pochodzące z przemytu warte blisko 50 tys. zł. Pomysłowy obywatel Litwy nielegalne papierosy przewoził w atrapach filtrów powietrza.
W miejscowości Giby funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Opel Zafira, którym podróżował 23 - letni obywatel Litwy. Według oświadczenia kierowcy w bagażniku auta miały się znajdować zakupione w sklepie filtry powietrza. Po szczegółowym sprawdzeniu przewożonego ładunku okazało się, że zamiast deklarowanych filtrów w kartonach znajdują się tylko atrapy filtrów wypełnione po brzegi nielegalnymi papierosami. W sumie w pięciu kartonach ukrytych było 3400 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość nielegalnego towaru oszacowano na 48 tys. zł. Mężczyzna usłyszał zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jako dowód w sprawie zatrzymano również samochód z 2006 r. o wartości 12 tys. zł. Nielegalne papierosy zostały zabezpieczone przez Straż Graniczną do czasu przekazania ich funkcjonariuszom KAS w Suwałkach...czytaj więcej
KARPACKI O/SG  - Kieleccy funkcjonariusze SG zatrzymali wyroby akcyzowe - Wczoraj funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Kielcach - w pawilonie handlowym na targowisku jednej z miejscowości powiatu starachowickiego - ujawnili u obywatela Polski nielegalne wyroby akcyzowe.
Wśród towarów bez polskich znaków skarbowych akcyzy znajdowało się 2 700 sztuk papierosów, 7 butelek o pojemności 1L każda z bezbarwnym płynem o zapachu alkoholu, 2 worki o wadze 0,5 kg każdy z zawartością krajanki tytoniowej. Dodatkowo w miejscu zamieszkania mężczyzny ujawniono 1 worek foliowy o wadze 2,8 kg z zawartością krajanki tytoniowej. Wartość zabezpieczonych towarów wyniosła blisko 5 200 zł. Mężczyzna przechowywał wyżej wskazane wyroby akcyzowe, przez co naraził Skarb Państwa na łączne uszczuplenie należności publicznoprawnych (cło, akcyza, vat) na kwotę 7 273,00 zł.  Obywatel RP został zatrzymany, przyznał się do popełnienia wykroczenia...czytaj więcej

WRÓĆ