22 LISTOPADA 2018

LUBUSKI UCS W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM - Zakamuflowana przesyłka w ciężarowym volvo - Ponad 7,5 mln szt. papierosów o wartości 5,2 mln złotych bez polskich znaków akcyzy ujawnili w naczepie tira funkcjonariusze Lubuskiej KAS. Trefny towar, deklarowany w dokumentach przewozowych jako płyty wiórowe, przewoził 44-letni mieszkaniec Podlasia. To jedno z największych w tym roku ujawnień papierosów bez polskich znaków akcyzy. 

W miniony poniedziałek funkcjonariusze Lubuskiego  Urzędu Celno-Skarbowego przy drodze S3 na terenie jednego z parkingów koło Skwierzyny (woj. lubuskie) zatrzymali ciężarowe volvo z naczepą. Kierujący zestawem, 44-letni Podlasianin, oświadczył, że przewozi płyty wiórowe. Na tę okoliczność okazał dokument wydania z magazynu tzw. WZ. Kontrolujący postanowili dokonać sprawdzenia przewożonego towaru. W naczepie znajdowało się 8 stosów płyt wiórowych. Już wstępne oględziny zewnętrzne  ładunku wzbudziły u nich przypuszczenia, że mogą mieć do czynienia z towarem przykrywkowym. W celu przeprowadzenia szczegółowej rewizji tira przemieszczono na teren TTOC w Świecku. Tam został w całości wypakowany, a po rozcięciu taśm zabezpieczających i zdjęciu dwóch warstw płyt wiórowych z każdego stosu mundurowi ujawnili specjalnie przygotowane skrytki. W każdej z nich ukryte były papierosy bez polskich banderol akcyzowych. Ustalanie ich ilości trwało długo, łącznie doliczono się aż 377 780 paczek papierosów. Nielegalne papierosy wraz pojazdem zatrzymano, a kierującego zestawem przekazano do dyspozycji Prokuratora Rejonowego w Słubicach. Grozi mu przepadek przedmiotów przestępstwa, wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 6. Gdyby zatrzymany towar trafił na nielegalny rynek skarb państwa z tytułu niezapłaconego cła i podatków (VAT i akcyza) straciłby prawie 9 mln złotych…czytaj więcej

DOLNOŚLĄSKI UCS WE WROCŁAWIU - Skuteczna walka KAS i CBŚP z przestępczością tytoniową - Ponad 3,6 miliona sztuk papierosów bez akcyzy nie trafi na rynek dzięki ogromnemu zaangażowaniu i współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość zabezpieczonego towaru to prawie 2,5 mln. zł. Gdyby trafił on do obrotu handlowego, straty Skarbu Państwa wyniosłyby blisko 2 mln. zł.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą wspólną walkę z przestępczością na rynku tytoniowym. Skoordynowane działania służb przynoszą spektakularne efekty. Dzięki dobrej współpracy KAS i CBŚP w ostatnich tygodniach udało się zapobiec wprowadzeniu na rynek nielegalnych wyrobów tytoniowych na ogromną skalę. Wspólne działania były prowadzone na terenie województw łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Papierosy zamiast granulatu

Funkcjonariusze KAS z Piotrkowa Trybunalskiego, Białegostoku i Białej Podlaskiej oraz Zarządu CBŚP w Białymstoku udaremnili przemyt ponad 2,7 mln szt. nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze mieli podejrzenia, że do centralnej Polski ma trafić gigantyczny transport papierosów z przemytu. Wytypowany do kontroli pojazd skierowali do Oddziału Celnego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie przeprowadzono szczegółową rewizję auta. Zamiast wskazanego w dokumentach przewozowych granulatu, w naczepie pojazdu znajdowały się nielegalne papierosy – łącznie 2 mln 736 tys. szt. Kierowca pojazdu, obywatel Białorusi, usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego, za które grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim.

Ciężarówka pełna papierosów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu Wydziału w Kaliszu wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Kalisza w listopadzie przeprowadzili kilka realizacji. Ostatnie działania miały miejsce w Koninie. W zaparkowanym na terenie prywatnej posesji samochodzie ciężarowym, w części ładunkowej pojazdu, funkcjonariusze znaleźli 43 kartony z papierosami znanej marki (łącznie 429 tys. sztuk) bez znaków akcyzy. Wartość rynkowa podrobionego towaru to niemal 300 tys. złotych. Ponadto ustalono, że samochód posiada fałszywe tablice rejestracyjne. Funkcjonariusze przesłuchali mężczyznę, który przebywał na kontrolowanej posesji i postawili mu zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego tzw. paserstwa akcyzowego. Kontrabanda i samochód trafiły do magazynu Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

240 tys. nielegalnych papierosów w aucie

Funkcjonariusze KAS z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego wspólnie z policjantami CBŚP z Zarządu w Łodzi przechwycili nielegalny transport 12 tys. paczek papierosów. Do zdarzenia doszło w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie funkcjonariusze odkryli nielegalne papierosy w samochodzie osobowym. Łącznie za tylnym siedzeniem pojazdu i w bagażniku ukrytych było 240 tys. szt. papierosów. Podczas przeszukania auta funkcjonariusze znaleźli również kilka kompletów samochodowych tablic rejestracyjnych z różnych województw. Kierowcą samochodu okazał się 54-letni mieszkaniec województwa śląskiego, któremu został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego.

Kontrabanda w garażu

Kolejnym przykładem skutecznej współpracy były działania CBŚP z Wrocławia i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Funkcjonariusze ustalili, że w jednym z garaży ukryte są nielegalne wyroby tytoniowe. W odkryciu dokładnego miejsca pomógł pies służbowy przeszkolony w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych. W garażu zaparkowane były dwa samochody, a w nich prawie 294 tys. sztuk papierosów bez znaków akcyzy. Dodatkowo w kolejnym garażu funkcjonariusze odkryli 15 kg tytoniu do palenia.

Wszystkie sprawy są dokładnie analizowane i niewykluczone są kolejne realizacje w związku z prowadzonymi postępowaniami…czytaj więcej

PODLASKI UCS W BIAŁYMSTOKU - Handlowała kontrabandą – teraz odpowie przed sądem - Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Białymstoku oraz białostoccy policjanci podczas wspólnych działań kontrolnych zabezpieczyli nielegalne papierosy i alkohol. W związku z tą sprawą została zatrzymana 56–letnia mieszkanka miasta. Teraz jej dalszym losem zajmie się sąd.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i policjanci z Komendy Miejskiej w Białymstoku zatrzymali na jednym z białostockich targowisk 56-letnią kobietę, która w swoim samochodzie przechowywała papierosy z białoruskimi znakami akcyzy. Z wcześniejszych ustaleń mundurowych wynikało, że białostoczanka może zajmować się obrotem papierosami i alkoholem pochodzącymi z przemytu. Podczas przeszukania mieszkania i pomieszczeń gospodarczych należących do kobiety funkcjonariusze znaleźli kolejne paczki białoruskich papierosów oraz alkohol zza wschodniej granicy – w sumie blisko 3 tysiące paczek i 60 litrów wódki. Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków za wyroby tytoniowe oraz alkoholowe zostały oszacowane na ponad 68 tysięcy złotych. Funkcjonariusze wszczęli wobec kobiety sprawę karną skarbową. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Białostoczance grozi wysoka grzywna i przepadek nielegalnego towaru…czytaj więcej

NADBUŻAŃSKI O/SG - Papierosy z przemytu nie trafią już do nielegalnej sprzedaży - Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej po raz kolejny nie dopuścili do wprowadzenia na rynek wyrobów akcyzowych pochodzących z przemytu. Konfiskata kontrabandy o wartości prawie 24 tys. zł to wynik działań funkcjonariuszy Straży Granicznej z Placówki w Lublinie.

W dniach 20 - 21 listopada br. funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzili na terenie woj. lubelskiego, działania kontrolne wymierzone w ujawnianie nielegalnych wyrobów akcyzowych. W ich trakcie, podczas kontroli drogowej prowadzonej w m. Żyrzyn w powiecie puławskim, zatrzymali 43-letniego ob. RP, który podróżował pojazdem marki Ford. W jego pojeździe ujawniono papierosy różnych marek bez polskich znaków akcyzy w ilości 22 400 sztuk o wartości rynkowej ponad 15 tys. zł. Nielegalne papierosy przewożone były w części bagażowej pojazdu. Osobę zatrzymano i doprowadzono do pomieszczeń służbowych Placówki SG. Do kolejnego zatrzymania akcyzowego pasera, doszło na terenie Puław. Tym razem funkcjonariusze Placówki SG w Lublinie, zatrzymali do kontroli, samochód marki Opel. W pojeździe, którego właścicielem był 39-letni ob. Armenii, funkcjonariusze również ujawnili znaczne ilości wyrobów akcyzowych. W pojeździe, znajdowało się w sumie 12 640 szt. papierosów o wartości ponad 8,6 tys. zł. Również w tym przypadku, mężczyzna został zatrzymany a jego pojazd trafił na służbowy parking. W sumie podczas prowadzonych kontroli, funkcjonariusze NOSG z Lublina ujawnili i zabezpieczyli ponad 35 tys. szt. papierosów o wartości prawie 24 tys. zł. W powyższych sprawach wszczęto postępowania przygotowawcze, obecnie trwa ustalanie źródła pochodzenia nielegalnych papierosów. Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą teraz za przestępstwo skarbowe. Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, tylko od początku roku, nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek nielegalnych papierosów o wartości ponad 13 mln zł…czytaj więcej

MAŁOPOLSKA POLICJA - W skrytce samochodowej przewoził 3000 paczek papierosów bez akcyzy - Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 39-letniego handlarza nielegalnymi papierosami. W skrytkach samochodu miał ponad 3 tysiące paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Małopolscy policjanci   systematycznie  zwalczają nielegalny proceder handlu wyrobami tytoniowymi bez akcyzy. Podczas kolejnych policyjnych realizacji likwidowane są m.in. pokątne fabryki papierosów, ujawniane lewe składy suszu, zatrzymywani przemytnicy i handlarze nielegalnych papierosów. Tym samym, na tzw. czarny rynek nie trafia kolejna partia towaru, niewiadomego pochodzenia i składu ,który może stanowić zagrożenie zdrowia kupujących. Od pewnego  czasu małopolscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą namierzali źródło pochodzenia  papierosów bez polskich znaków akcyzy, które zaczęły pojawiać się w dużych ilościach na placach targowych. Funkcjonariusze ustalili, że 19 listopada br. z Tomaszowa Lubelskiego do Krakowa ma trafić kolejny transport nielegalnych wyrobów tytoniowych . W tym dniu przy wjeździe do Krakowa na terenie Nowej Huty został zatrzymany przez funkcjonariuszy chrysler kierowany przez 39-letniego mężczyznę z województwa lubelskiego. Pomimo że, na pierwszy rzut oka  w samochodzie  nigdzie nie było widać aby mężczyzna przewoził duże ilości  papierosów, policjanci rozpoczęli sprawdzanie skrytek konstrukcyjnych, zastosowanych w tym typie auta przez producenta. Okazało się, że w tych podłogowych schowkach  jest … 3 tys. paczek papierosów bez akcyzy. Sprawca został zatrzymany za posiadanie przedmiotów bez polskich znaków akcyzy ( art. 65 § 1 KKS ) za co grozi mu kara grzywny lub  kara pozbawienia wolności do lat 3. Szacuje się, że Skarb Państwa został narażony na  straty w wysokości ponad 65 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar został zabezpieczony samochód wart 60 tys. złotych…czytaj więcej

ŁÓDZKI UCS W ŁODZI - Kontrabanda nie trafi na rynek - Dzięki wspólnym działaniom pracowników Urzędu Skarbowego w Bełchatowie oraz funkcjonariuszom bełchatowskiej Policji na rynek nie trafi 661 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Czarnorynkowa wartość zarekwirowanego towaru to prawie 12 tys. złotych. Zarzuty w tej sprawie usłyszała 35-letnia bełchatowianka.

19 listopada 2018 roku pracownicy Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie na podstawie uzyskanych informacji ustalili, że w jednym ze sklepów w Bełchatowie dokonywano sprzedaży papierosów bez polskich znaków akcyzy. Okazało się, że w sklepie, który skontrolowano, było 231 paczek nielegalnych papierosów. Kolejne 430 paczek papierosów kryminalni znaleźli w samochodzie należącym do właścicielki sklepu. Wśród zabezpieczonych towarów znalazły się także 0,5 kg tytoniu oraz dwa litry nielegalnego spirytusu. Wartość uszczuplenia z tytułu nieuiszczenia akcyzy wynosi prawie 12 tys. zł. Właścicielka sklepu ukarana została przez pracowników Urzędu Skarbowego mandatem karnym w wysokości 4.200 zł za sprzedaż towarów z pominięciem kasy fiskalnej…czytaj więcej

POLICJA PODKARPACKA - Policjanci zabezpieczyli papierosy bez akcyzy - Jarosławscy policjanci ujawnili, że 58-latek z gminy Pawłosiów posiada nielegalne papierosy. Podczas przeszukania, w budynku gospodarczym funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli 506 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Za wykroczenie skarbowe grozi przepadek mienia i wysoka grzywna.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą jarosławskiej komendy ujawnili kilka dni temu, że mieszkaniec gminy Pawłosiów posiada nielegalne papierosy. Podczas przeszukania posesji należącej do 58-latka, w jednym z budynków, funkcjonariusze odnaleźli papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Policjanci zabezpieczyli 506 paczek papierosów. Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa zostałby narażony na uszczuplenie w podatku akcyzowym w kwocie blisko 11 727 zł. Teraz 58-latek odpowie przed sądem za wykroczenie skarbowe zgodnie z przepisami Kodeksu Karno-Skarbowego. Za ten czyn grozi przepadek mienia oraz wysoka grzywna…czytaj więcej

WRÓĆ