04 GRUDZIEŃ 2018

POLICJA LUBUSKA - 80 TYS. NIELEGALNYCH PAPIEROSÓW W BAGAŻNIKU VOLKSWAGENA - Policjanci z Posterunku Policji w Przewozie podczas patrolowania jednej z ulic zauważyli podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który na widok mundurowych opuścił zaparkowany pojazd i zaczął się oddalać. Jak się okazało w bagażniku VW Jetty było 80 tys. paczek nielegalnych papierosów. 23-latek odpowie za przestępstwo skarbowe.

W poniedziałek (3 grudnia) policjanci z Przewozu pełnili służbę na terenie tej gminy oraz przyległych miejscowości. Wieczorem, przejeżdżając jedną z ulic Przewozu, zwrócili uwagę na zaparkowany pojazd i siedzącego w nim mężczyznę. Młody człowiek, kiedy zauważył policjantów, nerwowo się zachowywał, wysiadł z samochodu i zaczął się oddalać. Funkcjonariusze kierując się doświadczeniem postanowili sprawdzić, co było przyczyną tego zachowania. Policyjny nos nie zawiódł mundurowych, okazało się bowiem, że w bagażniku VW Jetty znajdowało się 80 tys. papierosów, które nie posiadały polskich znaków akcyzy skarbowej. Funkcjonariusze zatrzymali 23-letniego mieszkańca woj. dolnośląskiego i zabezpieczyli trefny towar. Wartość kontrabandy to blisko 60 tys. złotych. Jak ustalili policjanci nielegalne papierosy miały trafić do Niemiec. Młody mężczyzna odpowie teraz za przestępstwo skarbowe, 23-latkowi grozi kara grzywny...czytaj więcej

NADBUŻAŃSKI O/SG - Likwidacja „mini wytwórni papierosów” - zlikwidowana nielegalna manufaktura do paczkowania papierosów oraz zatrzymanie osób zajmujących się procederem pakowania i rozprowadzania papierosów pochodzących z nielegalnej wytwórni, to efekty działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. W działaniach funkcjonariuszy NOSG z Placówki w Hrubieszowie, wspierali mundurowi z Wydziału Zabezpieczenia Działań i Wydziału Operacyjno-Śledczego NOSG oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas prowadzonych w ubiegłym tygodniu, na terenie województwa mazowieckiego czynności, został zatrzymany 27 – letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna ten, był podejrzewany o nielegalną produkcję papierosów. Na miejscu, podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych ujawniono znaczne ilości papierosów różnych marek. Ujawnione papierosy znajdowały się w opakowaniach, których cechy wskazywały na ich pochodzenie z nielegalnej produkcji. Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze SG, przeszukali również samochód należący do obywatela Ukrainy. W jego wnętrzu, ujawniono specjalistyczne urządzenie, które służyło do pakowania papierosów w paczki oraz kartony. Mundurowi obok nielegalnych wyrobów akcyzowych, zabezpieczyli również 18 tekturowych pudeł, zawierających znaczną ilość opakowań przeznaczonych do nielegalnego pakowania papierosów...czytaj więcej

PODKARPACKI UCS w PRZEMYŚLU -Blisko milion szt. papierosów w miesiąc - Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej  (KAS) podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim w listopadzie br. udaremnili przemyt blisko miliona szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zwalczając przestępczość transgraniczną, funkcjonariusze zabezpieczyli także 3,6 tys. litrów alkoholu oraz ponad 1,2 tys. paliwa.  Wśród przewożonego nielegalnie towaru znalazły się także m.in. farmaceutyki.

 W związku z udaremnieniem przemytu towarów, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wszczęli 251 spraw karnych skarbowych oraz nałożyli 959 mandatów karnych na łączna kwotę ponad 420 tys. złotych. Bilans granicznych działań kontrolnych to także wykrycie niezgłoszonych środków pieniężnych w kwocie: 50 tys. zł, 12 tys. euro,  36 tys. funtów brytyjskich i 65 tys. dolarów amerykańskich.   W ostatnim tygodniu listopada (30.11 br.) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce udaremnili także próbę przemytu 668 szt. preparatów zawierających testosteron. 306 ampułek i 362 opakowań  z tabletkami ukrytych było przed kontrolą w zbiorniku paliwa kontrolowanego samochodu osobowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Przeciwko sprawcy przemytu (ob. Ukrainy) wszczęte zostało postępowanie karne skarbowego, do którego poza przemycanym towarem zatrzymano także przerobiony do przemytu samochód.  Zatrzymanie 500 ampułek z testosteronem to także efekt kontroli autokaru kursowego jadącego z Czerniowiec do Polski (27.11 br.) Towar ukryty w odzieży wierzchniej, próbował przemycić do Polski jeden z mężczyzn, podróżujących autokarem przez przejście graniczne w Medyce... czytaj więcej

LUBELSKI UCS w BIAŁEJ PODLASKIEJ - Ciekawostki listopadowe - Tradycyjnie papierosy ale również marihuanę, bursztyn, okazy CITES i monety zatrzymali w listopadzie funkcjonariusze lubelskiej służby celno–skarbowej.

Narkotyki na granicy - 350 g marihuany próbował przemycić do Polski obywatel Ukrainy. Mężczyzna przekraczał granicę w Dołhobyczowie. Nie zgłosił przy odprawie żadnych towarów akcyzowych. Marihuanę spakowaną w trzy woreczki foliowe ukrył pod odzieżą. Mężczyznę wraz z zatrzymanym narkotykiem przekazano do dyspozycji Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Postępowanie prowadzi policja pod nadzorem prokuratury.

 CITES  - Podczas kontroli samochodu przekraczającego granicę w Terespolu  funkcjonariusze KAS ujawnili wyprawioną skórę wilka szarego – okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Skóra leżała na fotelu kierowcy, 33-letniego obywatela Rosji. Mężczyzna wyjaśnił, że ujawniony okaz kupił w sklepie w Moskwie za kwotę 5000 rubli. Skóra miała być przeznaczona do … wyłożenia siedzenia w samochodzie w celu poprawy komfortu jazdy. Niestety mężczyzna nie posiadał odpowiednich dokumentów dot. CITES, zezwalających na legalny przewóz skóry przez granicę.

 Bursztyn - Podczas szczegółowiej kontroli samochodu osobowego przekraczającego polsko-ukraińskie przejście graniczne w Zosinie, funkcjonariusze znaleźli w podszybiu pojazdu 6,5 kg bursztynu. Nieobrobione bryłki jantaru próbował przemycić obywatel Ukrainy.

 Noktowizor  - Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem udaremnili wywóz poza UE urządzenia optyczno-elektronicznego. Noktowizor przewoził na Ukrainę 40-letni obywatel tego kraju. Jak wyjaśnił zakupił urządzenie w Rzeszowie na potrzeby własne – jest myśliwym. Noktowizor jest towarem podwójnego zastosowania. Są to towary, które mogą być użyte zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Na wywóz poza terytorium Unii Europejskiej takich towarów konieczne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw przedsiębiorczości i technologii. Z uwagi na fakt, że mężczyzna nie posiadał wymaganych dokumentów urządzenie zostało zatrzymane, a przeciwko obywatelowi Ukrainy wszczęto postępowanie karne – skarbowe.  

Papierosowe wpadki - W sumie w listopadzie br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno–Skarbowego udaremnili na granicy w woj. lubelskim przemyt ponad 200 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 2,8 mln zł.  Ponad 13 tys. paczek nielegalnych papierosów ukrył w samochodzie 33-letni obywatel Ukrainy. Kontrabandę ujawnili funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Zosinie. Papierosy znajdowały się w dachu, podłodze oraz ścianach pojazdu. Mężczyzna przyznał się zarówno do ich ukrycia jak i próby przemytu. Papierosy oraz samochód zostały zatrzymane jako dowód w prowadzonym postępowaniu. Kontrola samochodu osobowego marki Ford Mondeo na przejściu granicznym w Sławatyczach zakończyła się ujawnieniem ponad 3 tys. paczek nielegalnych papierosów. Kontrabanda ukryta była w przerobionej podłodze oraz dachu pojazdu, którym podróżował 22-letni obywatel Białorusi. Zarówno papierosy, jak i służący do ich przewozu pojazd zostały zatrzymane.  Z kolei na przejściu granicznym w Terespolu podczas rewizji samochodu marki Volkswagen Crafter funkcjonariusze ujawnili 2796 paczek papierosów. Tym razem również kontrabanda ukryta była w specjalnych skrytkach w przerobionej podłodze pojazdu. Jako przeznaczony do przemytu, pojazd został zatrzymany,a przeciwko kierowcy wszczęto postępowanie karne skarbowe. Również podczas kontroli wykonywanej na drogach funkcjonariusze zatrzymują dużą ilość nielegalnych papierosów. Podczas jednej tylko kontroli na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Dorohucza ujawniono w bagażniku osobowego forda ponad 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Papierosy, przykryte m.in. ubraniami, przewoził obywatel Polski...czytaj więcej

ŚLĄSKI O/SG - Kontrabanda ujawniona w kontrolowanym samochodzie - Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili na Opolszczyźnie nielegalne wyroby tytoniowe oraz alkohol warte ponad 45 tysięcy złotych.

Do ujawnienia nielegalnego towaru doszło 30 listopada w Gogolinie. W zatrzymanym do kontroli drogowej samochodzie osobowym funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu ujawnili 3255 paczek papierosów oraz 9 litrów alkoholu. Towar, który nie miał polskich znaków akcyzy skarbowej, należał do obywatela Ukrainy. Wartość kontrabandy została oszacowana na 45100 złotych. Za naruszenie przepisów kodeksu karno-skarbowego mężczyźnie grozi kara grzywny oraz przepadek zajętego towaru. Zatrzymany towar wraz ze sporządzaną dokumentacją zostanie przekazany do Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu...czytaj więcej

 

WRÓĆ